SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Coaster 15496037
nr 1549 6037
Coaster
silver, Ryssland. Nielloarbete, sent 1800-tal. Diameter: 14 cm. Vikt: 100g ca
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 19 juni 2023
kl 18:25:06
1.100 kr
900 kr
1.000 kr (Budbetjänt)
1.100 kr
1.100 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver